Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja rynkowa obligacji zmieniała się kilkukrotnie. Mogliśmy obserwować zmiany wysokości oprocentowania w szczególności wskutek pandemii, wprowadzenia Nowego Polskiego Ładu, a w szczególności sytuacji związanej z konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Obecnie warto zwrócić uwagę na to, że Ministerstwo Finansów nieznacznie podniosło oprocentowanie obligacji oszczędnościowych, co poskutkowało znacznym wzrostem zainteresowania o nawet 85% w porównaniu do stycznia bieżącego roku. Czy nadal obligacje stanowią opłacalną inwestycję? Jeśli tak, to dlaczego? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
W przypadku obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa poszczególne wartości procentowe zostały zwiększone o nawet całe od 0,5% do 1%. Przykładem będą tu m.in. Trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe, które obecnie wynoszą 1,5% w stosunku rocznym, a także dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe, gdzie zyskać można nawet 2% w stosunku rocznym. Na tym z kolei najważniejsze podwyżki się nie kończą, gdyż wyższych oprocentowań doczekały się również trzyletnie oszczędnościowe obligacje zmiennoprocentowe oraz czteroletnie indeksowane. Tutaj trzeba także wskazać, że przy obligacjach indeksowanych pod uwagę dodatkowo brany jest wskaźnik inflacji dotyczący dziesiątego miesiąca po rozpoczęciu nowego okresu.
W odróżnieniu od standardowych, obligacje skarbowe obarczone są zdecydowanie niższym ryzykiem. Emitentem jest państwo, a to oznacza, że są one dobrym narzędziem dla osób początkujących w świecie finansów i inwestowania. Zakup najczęściej nie oznacza nawet powstania ryzyka straty, gdyż z reguły otrzymasz swój wkład i procent naddatku. Taka zasada może obowiązywać również, jeśli wycofasz się przed czasem. Ponadto do nabycia obligacji skarbowych nie jest konieczne skorzystania z usług maklera lub doradcy finansowego, co oznacza brak inwestycji dodatkowych środków.
Przy obliczaniu zysku z obligacji należy uwzględnić tzw. podatek Belki w wysokości 19%. Aby uniknąć konieczności uiszczenia tego zobowiązania można np. dokonać nabycia obligacji skarbowych poprzez konto IKE za pośrednictwem dedykowanego rachunku w PKO BP.
Styczniowa inflacja wyniosła 9,2% natomiast w marcu przekroczyła ona 10%. Obecnie mamy najwyższą inflację od ponad 24 lat, więc logicznym zjawiskiem jest zainteresowanie w szczególności obligacjami indeksowanymi. Cechą charakterystyczną z pewnością jest zmienne oprocentowanie, które zapewnia zysk powyżej inflacji, a także kapitalizacja odsetek. Oprócz tego odsetki wypłacane są przy wykupie po zakończeniu czasu oszczędzania. Obligacje indeksowane są dostępne w ciągłej sprzedaży. Czy warto z nich skorzystać? Możemy przewidywać, że w pierwszym roku wygenerują one odsetki, które będą dość niskie i mogą nie zrekompensować wzrostu cen. Jednak w kolejnych latach warto przyjąć, że sumy wzrostów będą już zdecydowanie bardziej korzystne i przynosić będą większe oszczędności.
Inwestowanie zawsze jest obarczone pewnym ryzykiem. W przypadku obligacji skarbowych jest ono praktycznie minimalne. Jeśli jednak jesteś zainteresowany alternatywami bądź masz wątpliwości związane z obligacjami – skontaktuj się ze mną! Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania. Oprócz tego mogę przeanalizować otoczenie prawne i biznesowe związane z Twoją inwestycją, a także doradzić Ci zanim podejmiesz konkretną decyzję. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Wiktor Kacperski