Inwestorzy zawsze szukają alternatywy dla niskooprocentowanych lokat. Starają się również ograniczać działania na polu akcji o wysokim stopniu ryzyka i tutaj często stawiają na certyfikaty inwestycyjne, które charakteryzują się wyższą stopą zwrotu niż same lokaty oraz stosunkowo niskim ryzykiem inwestycyjnym. Inwestycja w instrumenty finansowe ogranicza w ten sposób możliwość utraty większego kapitału. Tutaj istotne pozostaje jednak wyróżnienie kto tak naprawdę może podjąć się emisji certyfikatów inwestycyjnych.
Ustawodawca w tym aspekcie oddał do dyspozycji kilka rodzajów tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Certyfikaty natomiast definicyjnie są tytułem uczestnictwa, ale o zróżnicowanym charakterze prawnym. W tym aspekcie w funduszach otwartych i tzw. specjalistycznych funduszach otwartych tytułem jest jednostka uczestnictwa. Z kolei w przypadku funduszy mieszanych, funduszy zamkniętych i analogicznie specjalistycznych funduszach zamkniętych, tytuł uczestnictwa stanowią certyfikaty inwestycyjne.
Niestety nie. Certyfikaty inwestycyjne, jak i jednostki uczestnictwa są tytułami uczestnictwa, jednak emitowane są przez różne fundusze. Certyfikaty mogą być wypuszczone wyłącznie przez zamknięte fundusze inwestycyjne bądź mieszane fundusze inwestycyjne. W praktyce emisja certyfikatów inwestycyjnych może zostać zapoczątkowana dopiero, gdy jest to uregulowane w statucie danego funduszu zamkniętego. Fundusz inwestycyjny zamknięty z na podstawie emisji przekazuje podmiotowi nabywającemu wskazany papier wartościowy. Ich ostateczna liczba zawsze jest stała i ulec może zmianie jedynie, gdy mamy do czynienia z zupełnie nową emisją.
Odpowiedzią są fundusze inwestycyjne zamknięte, które zostały wymienione w ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, jako jedne z 3 rodzajów funduszy inwestycyjnych. W odróżnieniu od funduszy otwartych, zamknięte mogą posiadać w swoim portfelu zdecydowanie bardziej zdywersyfikowane kategorie aktywów. Wszystkie fundusze inwestycyjne powstają i zarządzane są przez tzw. towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Inwestycyjny fundusz zamknięty może inwestować w między innymi:
Autor: Wiktor Kacperski