Posiadanie akcji poza korzyściami natury materialnej staje się podstawą do dwóch kategorii uprawnień akcjonariusza, Pierwsze z nich mają powszechnie znany charakter majątkowy. Istnieje natomiast drugi rodzaj uprawnień, które posiadają charakter bardziej korporacyjny. Prawa majątkowe obejmują prawo do wypłaty dywidendy czyli udziału w zysku rocznym spółki, prawo do udziału w tzw. kwocie likwidacyjnej i wielu innych Z kolei z uprawnieniami korporacyjnymi wiąże się m.in. prawo głosu. Jakie uprawnienia zyskujesz jako akcjonariusz? W jaki sposób możesz z nich skorzystać? Wszystkiego co niezbędne dowiesz się właśnie w tym artykule!
Możemy wyróżnić trzy podstawowe uprawnienia akcjonariuszy: prawo głosu, prawo indywidualnej kontroli oraz prawo do dywidendy. Prawo głosu oznacza uprawnienie do głosowania na zgromadzeniach akcjonariuszy w sprawach dotyczących spółki. Należy podkreślić, że zgromadzenie akcjonariuszy stanowi najważniejszy organ każdej spółki – tzw. organ właścicielski i to właśnie ten on decyduje chociażby o kierunkach rozwoju spółki czy podziale zysku. Co do zasady, gdy umowa spółki nie stanowi inaczej jedna akcja daje prawo do jednego głosu. Głosowanie, w zależności od zapisów umowy spółki może odbywać na piśmie jak i za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Przepisy regulujące PSA zakładają daleko idące możliwości uprzywilejowania akcji w zakresie głosu. Stanowi to nowość, względem rozwiązań przyjętych w stosunku do spółki akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przeciwieństwie do tych spółek przepisy PSA nie wprowadzają żadnych ograniczeń w zakresie uprzywilejowania akcji w zakresie głosu.
Możliwe jest również wyłączenie prawa głosu, dotyczy to jedynie akcji niemych czyli akcji uprzywilejowanych w zakresie dywidendy. Nie jest możliwe wyłączenie prawa głosu w stosunku do innych akcji niż akcje nieme. Dopuszczalne jest natomiast uzyskanie prawa głosu przez akcję niemą jeśli zostanie to zawarte w umowie spółki i gdy zostaną spełnione okoliczności.
Na akcjach PSA można ustanowić ograniczone prawa rzeczowe, w tym zastaw lub użytkowania w przypadku. Zastaw ustanawiany jest w celu zabezpieczenia roszczenia, natomiast użytkowanie polega na obciążeniu rzeczy prawem do jej używania i pobierania pożytków (w przypadku akcji – udziału w zysku)
Zastawnik i użytkownik mogą wykonywać prawo głosu, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki:
Oznacza to, że aby zastawnik lub użytkownik mógł wykonywać prawo głosu konieczne jest zawarcie w umowie zastawu bądź użytkowania adnotacji o prawie głosu a następnie dokonanie wpisu tego prawa do rejestru akcjonariuszy. W przeciwnym razie to akcjonariusz zachowuje prawo głosu.
W tym aspekcie proponuję więc kontakt mailowy. Ponadto jeśli Twoje prawa zostały naruszone lub doszło do nieścisłości w ramach Twoich uprawnień w zakresie akcji lub obligacji – opisz mi swoją sytuację, a także dotyczącej jej okoliczności. Postaram się przygotować dla Ciebie gotowe rozwiązania prawne i udzielić Ci szczegółowej porady. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Wiktor Kacperski